Koho nebolí chrbtica? Sme v dobe a stave, kedy by sa na túto otázku asi prihlásilo menej ľudí, ako tých, čo by neodpovedali. Podľa odborníkov, až 90 % Slovákov bolieva chrbtica. Nečudo. Zaťažujeme ju dennodenne. Veľakrát jej robíme zle aj vtedy, keď si myslíme, že jej robíme dobre. Aké sú jedny z najčastejších zlozvykov, ktoré škodia našej chrbtici?

Ťažká taška či kabelka

Asi najviac to pociťujú deti. Prevláda všeobecný fakt, že školská taška by nemala vážiť viac ako 10 % váhy dieťaťa, ale naozaj málokedy je tomu tak. Často váži už aj prváčika, ktorý doteraz nevláčil na chrbte žiadnu záťaž, 5 či 7 kíl. A to ani nespomíname, akú záťaž spôsobujú deťom tašky cez rameno. Bohužiaľ, zlozvyk ťažkých tašiek nevedie k ničomu inému len k zlému držaniu tela, bolestiam a občas dokonca až ku skolióze. Je preto dôležité zvážiť obsah tašky a vybrať, čo naozaj dieťa musí nosiť v taške a čo nie.

 

A aj keď sa o tom nehovorí až tak, platí to aj pre dospelých. Ťažký notebook v taške na jedno rameno chrbtici jednoducho nerobí dobre. Ani plný ruksak z nepohodlnými ramienkami a žiadnou podporou pre chrbát či plne naložená kabelka.

Život na vysokej či plochej nohe

Veru, dámy, ani milované vysoké opätky či naopak úplne ploché rovné podrážky, aké majú balerínky či žabky, nerobia nášmu chrbtu dobre a prispievajú k zlému držaniu tela. Chrbtica potrebuje dobrú podporu a tie jej tenunké ihličky či žabky jednoducho nevedia dať. Pri ihličkách prechádza zaťaženie zo zadnej časti na prsty a tým sa mení rovnováha tela. Ak si nedáme pri chôdzi pozor, tá pod týmto vplyvom začne trpieť. Zdravotné topánky nie sú výmysel, je dobré ich voliť rovnako u seba, ako aj pri deťoch. Dôležité je, samozrejme, aj nehrbiť sa, ak si už náhodou lodičky musíte / chcete dať.

Nesprávne cviky na chrbát

Je to tak. Dokonca, aj keď cvičíte práve kvôli boľavému chrbtu, môžete práve jemu značne ublížiť. Ak vás chrbtica bolí, je dôležité vedieť prečo a kde. Iba tak sa dá určiť, ako bolesti predísť a aké cviky sú pre vás vhodné. Ak cvičíte na chrbát a máte pocit, že vaše problémy sa skôr zhoršujú ako zlepšujú, určite sa treba obrátiť na odborníka.

 

Sedavé zamestnanie

Dalo by sa povedať, že ide už prakticky o civilizačné ochorenie. Málo pohybu a veľa sedenia v práci či aute spôsobuje bolesti chrbtice mnohým z nás. Trpia nimi milióny ľudí hodiny sediacich za počítačmi, hudobnými nástrojmi, pri svojich vlastných pacientoch, nad školskými úlohami… Telo sa v sede krčí, ruky a krk sa napínajú smerom dopredu a naše pohybu zapájajú veľmi málo svalov…

Našťastie, sme v dobe, kedy sa problém s dlhodobým sedením dá riešiť. Ešte nedávno by vám pomohla aj obyčajná fitlopta, dnes máte však k dispozícii ešte lepšie riešenie – zdravotnú stoličku. Paradoxne, samotná stolička, ktorá vašej chrbtici doteraz robila zle, jej dokáže pomôcť, ak si ju vyberiete správne.

A čo to znamená? Ak dennodenne sedíte na jednom mieste, vyberajte si jednoznačne ergonomickú stoličku, ktorá sa hýbe spolu s vami. Zapojíte s ňou omnoho viac svalov, pohyby sú prirodzenejšie a chrbtica dostáva zabrať oveľa menej. Ideálne je aj to, ak sa dá stolička na istý čas v pohyboch zastaviť.

Na Slovensku máte na výber z viacerých zdravotných stoličiek. Ak však chcete to najlepšie a chystáte sa vo svojom sedavom zamestnaní zotrvať ešte niekoľko rokov, ideálnou voľbou pre vás je zdravotná stolička Spinergo. V súčasnosti práve táto stolička predstavuje to najzdravšie sedenie. A pritom zďaleka nejde o najdrahšiu verzia na trhu. Aj v tomto prípade kvalita síce niečo stojí, ale investícia do vlastného zdravia či zdravia vašich detí je predsa tá najlepšia investícia.

Nezabúdajte. Každý zlozvyk sa dá riešiť, dôležitý je hlavne váš záujem. Ak začnete už dnes, raz sa vám váš chrbát za to poďakuje.