Kancelária je častokrát miesto, kde trávime najviac času z dňa. Prichádzame ráno a opúšťame ju za tmy. Je teda prirodzené, že si toto miesto radi prispôsobujeme. Pre niekoho je príznačný minimalizmus, iní majú radi taký ten chaos na stole, ktorý dáva vedieť, že veľa pracujú. Sú však niektoré veci, ktoré by mal mať v kancelárií každý z nás. Tipnete si, ktoré? My vám ich rovno prezradíme.

KVET AKO LIEK NA ZDRAVÉ PRACOVNÉ OVZDUŠIE

Existuje mnoho svetových prieskumov, jeden dokonca vykonala aj samotná NASA, ktoré hovoria o priaznivých účinkoch rastlín na pracovisku. Nejde len o estetickú funkciu, ktorá pomáha aj tým najneosobnejším kanceláriám dodať sympatickejší nádych. Izbové kvety dokážu taktiež priaznivo ovplyvniť celkové ovzdušie v kancelárií. Filtrujú vzduch, zvlhčujú ho a dokonca z neho odbúravajú škodlivé toxíny. Sú aj dobrým tlmičom prachu a hluku. A taktiež sa v prieskumoch hovorí aj o ich účinkoch na ľudskú psychiku a produktivitu, ktorá s pribúdajúcimi kvetmi rastie. Faktov za je teda dosť, stačí si už len vybrať. Do kancelárie je vhodný, napr. brečtan, chryzanténa, papraď, palma či dracéna.

ŠÁLKA AKO ZOZNAMOVAČ A PRIPOMÍNAČ

Kávičkári, ale aj milovníci čaju vedia dobre oceniť prítomnosť vlastnej šálky na pracovisku. Ak ste si do kancelárie priniesli svoju šálku, nemusíte si ju pravidelne umývať po niekom inom, len po sebe. Viete vždy, kde ju hľadať a často reprezentuje kúsok z vás a vašej osobnosti. Či už ide o šálku z vašej poslednej dovolenky alebo to bol vtipný darček od priateľov. Šálka je zároveň lepidlom, ktoré nás dáva s ostatnými na pracovisku dokopy. Krátke debaty pri káve vedia osviežiť myseľ aj telo, čo je pre ľudí so sedavým zamestnaním vítaným vyrušením z pracovného nasadenia. A aby sme nezabudli, jej prítomnosť na stole nás taktiež upozorňuje na to, že treba pravidelne piť. Keď je na našom stole šálka, máme tendeciu ju chytiť a napiť sa, čím sa nám darí dodržiavať pitný režim lepšie, ako keď tam nie je.

SLÚCHADLÁ PRE KONCENTRÁCIU

Niekedy, hlavne, ak sa pracuje v open office, je veľmi ťažké udržať si koncentráciu. Každý sme iní, niekto k práci potrebuje hudbu, iný občas prehodiť slovo s kolegom, ďalší rád nahlas telefonuje. Ak robíte prácu, pri ktorej sa potrebujete sústrediť, slúchadlá sú veľmi praktickým pomocníkom. Nie vždy slúžia len na počúvanie. Ak potrebujete stlmiť hluk z okolia alebo dať najavo ostatným kolegom – nevyrušovať – pomôžu aj vtedy. Samozrejme, ak pracujete so zvukom, či sa potrebujete naučiť niečo z video konferenie, oceníte ich aj vtedy.

NABÍJAČKA MUSÍ BYŤ

Ak pracujete v kancelárií, dá sa takmer isto povedať, že asi na počítači. Určite máte aj mobil a možno dokonca k svojej funkcii potrebujete občas prezentovať na tablete. Nabíjačka je v kancelárií potrebná ako soľ. Služobné telefóny už dávno nie sú iba tie “na dróte” a keď sa nebodaj vybije služobný mobil pred dôležitým meetingom, je zle. Dnes je to už trošku jednoduchšie s požičiavaním si nabíjačky od kolegov, avšak, zákon schválnosti býva taký, že keď potrebujete dobiť svoj telefón vy, práve vtedy ho súrne potrebuje nabiť aj kolega. Aj vám sa občas stáva, že potom tú nabíjačku dokonca nemáte kam pichnúť, lebo všetky zásuvky sú obsadené? Nabíjačku dnes nosíme do práce rovnako nevyhnutne ako kľúče alebo si dokonca zadovážime hneď náhradnú: jednu do kancelárie, druhú na doma či do auta. Je fajn, že dnes si už aj takúto fádnu vecičku môžeme aspoň trošku ozvláštniť kúpou nabíjačky vo farebných verziách. 

STOLIČKA AKO ZDRAVOTNÁ POMÔCKA PRE VÁŠ CHRBÁT

No a asi najdôležitejšou vecou, ktorá by nemala chýbať v žiadnej kancelárií, je poriadna stolička. Sedavé zamestnanie prináša obrovské riziko nielen pre náš chrbát, ale aj celkové zdravie. Preto, aj keď sa zdá cena kvalitnej, najlepšie ergonomickej, stoličky spočiatku možno vysoká, vráti sa nám stonásobne na zdraví. Veď si len spočítajte, koľko percent dňa stojíte a koľko sedíte… Už len preto by ste mali myslieť na zdravotnú stoličku ako základnú výbavu do vašej kacenlárie. A ak vám ju nezadováži šéf, oplatí sa vyriešiť to vlastnou cestou a investovať do seba, svojho zdravia. Pozor však na obyčajné stoličky. Pri tých s pevným sedadlom spočíva celá hmotnosť tela na chrbtici, čo môže viesť k bolestiam v krížovej oblasti. Takéto nesprávne sedenie môže časom spôsobiť preťaženie chrbtice, bolesti ramenných svalov, šijových svalov a zníženie ich pohyblivosti.

Ak už sa rozhodnete investovať, určite radšej do ergonomickej stoličky, ktorá vám umožní aktívne sedieť, sleduje pohyby tela a tým vyrovnáva chrbticu a panvu a optimálne podporuje zdravé držanie tela. Jednou z najlepších na Slovensku je napríklad Spinergo. Klinické štúdie preukázali, že zdravotné stoličky Spinergo predstavujú v súčasnosti najzdravší spôsob sedenia.

Tak, ako ste na tom vy? Máte vo svojej kancelárii niektoré z týchto “pomôcok? Ak hej, vedzte, že robíte len dobre. ?